Szukaj:Słowo(a): wiecznie zielone lasy tropikalne
To taki... społecznościowy zwrot, którego używa się w określeniu do Todda Howarda - czyli osoby, która zrobiła z lore/historią/fabułą Obka to... co zrobiła. Wypalał płytki za Morrowinda i było dobrze. A tak? Zrobił z tropikalnego Cyrodiil wiecznie zielony las, zrąbał Mannimarco (Altmer? What's up?), historia jest nielore'owa, Oblivion (wymiar, nie gra) nie wygląda jak powinien etc. etc...

Lachanse (jedna z najlepszych postaci w grze) pojawia się w nocy w dowolnym cywilizowanym miejscu gdy kogoś zabijesz.
A poza tym jest to typowy rejonowy klimat goracy i wilgotny. Drzewa sa tu wiecznie zielone i ulistnione. Zarowno drzewa i krzewy oplecione sa platanina lian i porosniete roslinami epityficznymi. Wilgotne lasy tropikalne wszedzie obfituja w roslinnosca ich fauna w znacznym stopniu jest przystosowana do nadrzewnego trybu zycia. Gatunki a czesto rodziny roznia sie tym bardziej, im bardziej kontynenty sa oddzielone od siebie. Dlatego chociaz fauna poludniowo-wschodniej Azji bez lacznosci z fauna Ameryki Poludniowej ewoluowala rownolegle z nia, to praktycznie nie wystepuja gatunki wspolne dla obu kontynentow.
:D Lasy równikowe

Cechy lasów tropikalnych, ich fauna i flora oraz charakterystyka klimatu.

lasy równikowe

Lasy równikowe inaczej nazywane tropikalnymi lasami deszczowymi lub lasami wiecznie zielonymi stanowią jedna trzecią powierzchni wszystkich lasów na świecie. Lasy równikowe rosną na terenach gdzie jest bardzo wysoka temperatura i występują obfite opady deszczowe, dzięki takim warunkom atmosferycznym, lasy te bardzo szybko rosną i mają bujna roślinność. Nawet na jednym hektarze lasu równikowego może występować aż dwieście rodzajów drzew.

W lasach tropikalnych żyje ponad połowa gatunków zwierząt i roślin, mimo iż same lasy zajmują niespełna 6% powierzchni Ziemi.

Lasy równikowe jak sama nazwa wskazuje rosną w strefie równikowej i skupiają się na trzech głównych terenach: zachodnia i środkowa Afryka, Ameryka Południowa (dorzecze Amazonki), Indonezja i Malezja oraz północno wschodnia Australia.

Zielone płuca Ziemi - tak również określa się lasy deszczowe ze względy na ich znaczący wkład stabilizacyjny w klimat ziemski. Jako największy producent tlenu oraz schronienie dla milionów zwierząt i roślin lasy równikowe zostały objęte ochroną. Stosunkowo niedawno człowiek zdał sobie sprawę z roli jaką odgrywają lasy deszczowe i wraz z przestaniem ich wycinki rozpoczął ich powolna odbudowę.
Lasy tropikalnewiecznie zielone. Dzieki stałej wysokiej temperaturze i wilgoci rośliny mogą bez przerwy rosnąć, kwitnąć i rodzić owoce. Ale tylko nieliczne spośród nich czynią to bezustannie. Większość gatunków ma swój własny rytm. Niektóre kwitną raz do roku, na innych zaś kwiaty nie pojawiają się przez dziesięciolecia. Niektóre rodzą owoce i jednocześnie kwitną, ine tracą liście, ale nie wszystkie naraz i nie zawsze w regularnych odstępach.
Europejskie drzewa są natomiast uzależnione od pór roku, a jesienią zrzucają liście. Zimą roślinność zamiera, by wiosną ponownie obudzić się do życia. Na kilku zaledwie kilometrach kwadratowych lasu tropikalnego występuje niekiedy więcej gatunków niż w całej Europie. U nas w lesie często dominuje jeden gatunek, na przykład w lesie bukowym jest to buk czerwony. W dżungli obok siebie rosną okazy tysięcy rozmaitych gatunków, a kilku przedstawicieli tego samego aunku można czasem na próżno szukać na przestrzeni wielu kilometrów.
Podobnie ma się rzecz ze wierzętami. Gdybyśmy wybrali się do dżungli z siatką na motyle, zapewne w krótkim czasie złapalibyśmy wiele gatunków owadów, z których liczne nie są jeszcze znane naukowcom. Aby natomiast schwytać kilka zwierząt tego samego gatunku, musielibyśmy pewnie długo wędrować, bowiem najczęściej żyją one w dużym rozproszeniu.
Las tropikalny sprawia wrażenie cichej. mrocznej świątyni, w której kolumny zastępują jasne pnie olbrzymich drzew, ginące wysoko w listowiu . Roślinność ziemi jest rzadka, a podszycie skromne.
Lasy Ameryki Południowej, Afryki Środkowej oraz Azji Poludniowo-Wschodniej to najważniejsze zasoby leśne Ziemi. Na jednym hektarze można tu spotkać do 200 gatunków drzew oraz 60 000 gatunków owadów i pająków. Są to obszary o najbardziej zróżnicowanym świecie roślin i zwierząt. Niektóre gatunki roślin, zwłaszcza drzew są bezcenne. Lasy tropikalne, które wytwarzają tlen i pochłaniają dwutlenek węgla, w ogromnym stopniu przyczyniają się do zachowania życia na naszym globie. Mimo to wycina się je w zastraszającym tempie w celu pozyskania drewna oraz ziemi pod uprawy i na potrzeby hodowli. Przywrócenie ogołoconej ziemi do pierwotnego stanu trwałoby całe stulecia. Na razie jeszcze ogromne obszary Amazonii, Konga oraz Indii Wschodnich pokrywają dziewicze lasy. W Brazylii i Kostaryce podjęto wielokierunkowe działania zmierzające do rozwoju agroleśnictwa, którego celem jest zachowanie tego cennego środowiska.

[ Dodano: 2008-01-28, 13:28 ]
Papugi ara mieszkanki lasu.
Lasy tropikalne to inaczej lasy deszczowe czy też lasy równikowe. Rosną one tam gdzie występuje specyficzny gorący i wilgotny klimat. Są wiecznie zielone.
Tereny na których występują lasy deszczowe to:
dorzecze Kongo- Afryka, dorzecze Amazonki -południowa Ameryka, Malezja i Indonezja oraz północno wschodnia Australia. Lasy tropikalne zwane są także Zielonymi Płucami Ziemi, ze względu na udział jaki mają w produkcji tlenu. To właśnie tutaj żyje ponad połowa gatunków roślin i zwierząt na całej ziemi. Odgrywają ważną rolę w stabilizacji klimatu poprzez pochłanianie dwutlenku węgla z atmosfery przez co zapobiegają efektowi cieplarnianemu. regulują również cykle wodne. Stanowią 1/3 powierzchnię wszystkich lasów. Są jednak zagrożone przez nieświadomość ekologiczną.
Gdy Europa tkwila w mrokach sredniowiecza, w zyznych dolinach kwitly wspaniale miasta i wysoko rozwinieta cywilizacja, a na wyzynach i odleglych wspach rozwijaly sie setki kultur plemiennych, stosujacych w rolnictwie zmianowanie roslin oraz uprawiajacych myslistwo i zbieractwo. Kazda z nich miala wlasne obyczaje i jezyk, kazda zyla w zgodzie z natura i w roznym stopniu poddawala sie wplywom cywilizacji rozwijajacych sie w dolinach rzecznych. Lecz do pewnego czasu...
Od poczatku XX stulecia powierzchnia wiecznie zielonych, wilgotnych lasow rownikowych,tworzacych do niedawna zwarty pas w strefie rownikowej naszej planety, zmniejszyla sie o polowe. Gdy na kontynent amerykanski przybyli pierwsi biali osadnicy, lasy rownikowe zajmowaly tam obszar o powierzchni 170 mln ha; dzis pozostalo zaledwie 8 mln ha. W ciagu ostatnich 14 lat degradacja strefy miedzyzwrotnikowej przybrala tak ogromne rozmiary, ze mozna okreslic ja mianem globalnej katastrofy ekologicznej.
Lasy Deszczowe są zielonymi płucami ziemii, jeżeli ich zabraknie, zabraknie takze życia na ziemi,
Wciągu tysiącleci, w wielu krajach świata karczowanie lasów spowodowało powstanie wielkich terenów stepowych, pustynnych. Również w naszych czasach na skutek ingerencji człowieka niszczone są olbrzymie obszary leśne. Znanym przykładem jest tutaj rozległy wyręb lasów tropikalnych Ameryki Południowej. Ale również i u nas wielkie przestrzenie leśne są pochłaniane przez nadmierny rozwój przemysłu i energetyki, budowę dróg i osiedli, a nawet urządzeń sportowych. Wiele szkód powstaje przeważnie z powodu braku ostrożności - giną tereny leśne trawione przez pożary.
Bardzo poważnym zagrożeniem dla życia lasów jest zanieczyszczenie powietrza. Emisje czyli pyły i gazy wydzielane przez przemysł, paleniska domowe i spaliny samochodowe mają groźny wpływ na wzrost drzew. W przypadkach przekroczenia zdolności samoobronnej las po prostu ginie.
To samo dotyczy drzew w miastach i przy drogach. Stają się one ofiarami nie tylko spalin ale i działania soli, którą polewa się jezdnię dla ochrony przed gołoledzią. W czasie roztopów woda z jezdni przechodzi do gleby i z cząsteczkami tej soli dociera do wszystkich części rośliny. Zielone liście są odrzucane o tygodnie, a nawet miesiące wcześniej, przed ich naturalnym terminem opadania.

To prawda, że gdy „nie było nas, był las”, ale do lamusa można włożyć druga część przypowieści : „nie będzie nas, będzie las”. Lasu po prostu nie będzie, jeśli nie będziemy go szanować i chronić.

Tropikalne lasy deszczowe sa jednym z najstarszych i najbogatszych w gatunki srodowisk naturalnych naszej planety. Chociaz zajmuja zaledwie 6% powierzchni Ziemi, sa srodowiskiem zycia ponad połowy wszystkich gatunkow roslin i zwierząt. Tworza je głownie szerokolistne, wiecznie zielone drzewa, ktore rosną przez cały rok dlatego nie maja pierscieni przyrostow rocznych. Srodowiska te występują w rejonach, gdzie temperatura jest wysoka, a roczne opady deszcze przekraczaja 2000-4000 mm. Rosna one w Ameryce Srodkowej i Poludniowej, srodkowej i zachodniej Afryce, na Madagaskarze, wiekszo�ci terenów poludniowo-wschodniej Azji, na wielu wyspach pacyficznych i w stanie Queensland Australii. Lasy deszczowe mozna podzielic na kilka typow. Najbardziej rozpowszechnione i najbardziej zagrozone sa nizinne lasy deszczowe. Innymi rodzajami sa na przyklad las mangrowy, ktory porasta nadbrzezne słonowodne bagna, oraz lad deszczowy gorski, zwany lasem mglowym, gdyz często jest powity chmurami mgly. w lasach deszczowych zyje zadziwiajaco duzo gatunkow zwierzat, szczegolnie bezkręgowcow. Wiekszo�ć z nich nie zyje wsrod runa, lecz w koronach drzew, gdzie pokarm wystepuje w najwiekszej obfitosci. Ponadto wiele kregowcow prowadzi nocny tryb zycia i dzien spedza w ukryciu. Innym powodem spotykania zwierząt w dolnych strefach czasu jest to, ze zwierzeta tu wystepujace sa maskujaco ubarwione. W przeciwienstwie do nich papugi, tukany i motyle, ktore przebywaja wysoko, maja jaskrawe ubarwienie o wyrazistym rysunku. Wiele gatunków ssakow posiada dobrze rozwiniete i chwytne ogony, ktore spełniaja funkcję piatej konczyny. Te cechy umozliwiają sprawne poruszanie sie wsrod gałezi. wsrod ssakow wilgotnych puszcz rownikowych jest wiele gatunkow małp. Naleza do nich gibony, ktore zwisaja na swych konczynach przednich, moga z zaskakująca prędko�cia przemieszczac sie miedzy drzewami. Wieksze i cięzsze ssaki naczelne, takie jak szympansy, goryle i orangutany, wiekszosc czasu spędzaja na ziemi. Innymi ssakami dolnych partii lasu sa na przykład rzadkie, spokrewnione z zyrafami okapi, zerujace w strefie podszytu w lasach srodkowej Afryki, oraz gryzonie takie jak aguti i paka z Ameryki Poludniowej. Amazonskie puszcze tropikalne wypełnione sa roznymi gatunkami bajecznie kolorowych ptakow, o charakterystycznym skrzeczącym głosie, Znajduja sie wsrod nich okazy z długimi, kolorowymi dziobami Niektore zyja samotnie, podczas gdy inne gniezdza sie w wielkich koloniach na moczarach i biegach wodnych. Bujna rowlinnosc zapewnia im syty pokarm. Znajduje sie tutaj takae wiele gatunkow ptakow drapieznych. I tak na przykład przepiekna Harpia koszącym lotem urozmaiconymi przedziwnymi figurami wykonywanymi w powietrzu rzuca się nagle na swoje lupy - leniwce, malpy i inne ssaki zyjące na drzewach.
Hmmm, postaram się jakoś, pomóc a więc.

Wstęp
------------
Lasy równikowe położone są wokół równika Ameryki Środkowej i Południowej, srodkowej i zachodniej części Afryki oraz Azji na wyspach Indonezji i Malezji. Las równikowy dzieli się na trzy główne strefy po obu stronach równika: Am. Środkowa i Południowa (z Amazonią), w centrum i w zachodniej Afryce oraz w Azji dżungla indomalezyjska sięgająca nawet do północnych i wschodnich częsći Australii. Las równikowy rośnie także w strefach gdzie, prawie przez cały rok występują obfite opady i gdzie stale panuje wysoka temperatura. Rejony te znajdują sie w poblizu równika, nie zaznaczają sie tam wyrażne pory roku, panuje tam wieczne lato. Dlatego też las równikowy jest wiecznie zielony.

Ciąg dalszy lasów równikowych.
--------------------------------------
Głównie, to człowiek przyczynia się do tych, zagrożeń ponieważ niszczy bogactwo gatunkowe. Poza tym lasy równikowe sposród wszystkich innych lasów są najbardziej zagrożone wyćięciem, a także wprowadzenie zanieczyszczeń chemicznych do atmosfery, hydrosfery i gleby.
Świat przyrody poniósł najdotkliwsze straty w wyniku niszczenia lasów równikowych, w których żyje około 50% gatunków roślin i zwierząt świata. Lasy tropikalne są najbogatszym i najbardziej produktywnym biomem świata. W strefie umiarkowanej najbardziej zróżnicowanymi środowiskami są tereny wodno-błotne (rzeki, bagna, mokradła, lasy łęgowe). Tymczasem pozyskiwanie terenów na pola uprawne powoduje osuszanie obszarów podmokłych uważanych za nieużytki i często osuszane.
Głównym zagrożeniem dla lasów, oprócz nadmiernego wycinania, jest skażenie atmosfery. Dwutlenek węgla i siarki, powstające między innymi przy spalaniu węgla, dostają się do powietrza i łączą z wodą. Tak powstają kwasy docierające do powierzchni ziemi w postaci kwaśnych deszczów. Wyrządzają one wielkie szkody lasom, zwłaszcza szpilkowym. Ocenia się, że to właśnie w Polsce kwaśne deszcze były przyczyną największych strat.
Powierzchnia lasów gwałtownie kurczy się na obszarach, gdzie rozwija się przemysł, rolnictwo i powstają miasta. Dobitnym przykładem tego jest zanik deszczowych lasów równikowych, które giną w zastraszającym tempie.

Lantana – Dominikana

Lantana - Dominikana • Rodzina: werbenowate (Verbenaceae). Rośliny z rzędu wargowców. Występują głównie w strefie międzyzwrotnikowej i podzwrotnikowej, rzadko tylko w umiarkowanej. Są to drzewa, krzewy oraz rośliny zielne.


Fuchsia triphylla – Dominikana • Rodzina: wiesiołkowate (Onagraceae). Rośliny zielne, rzadziej krzewy lub drzewa . Liście naprzeciwległe i wydłużone, często zebrane przy ziemi w różyczkę liściową. Kwiaty entomogamiczne lub anemogamiczne, jaskrawo-kolorowe. Dno kwiatowe silnie wydłużone. Rośliny zwykle jednopienne. Owoce suche: torebka, orzech lub jagoda. Nasiona liczne. Rodzina kosmopolityczna, jest rozpowszechniona na całym świecie od strefy borealnej po tropikalną poza suchymi strefami Afryki i Australii. Większość rodzajów zawiera gatunki uprawiane jako rośliny ozdobne, niektóre są roślinami leczniczymi lub stosowane są do wyrobu kosmetyków. Wiele roślin z rodziny wiesiołkowatych to rośliny pokarmowe owadów.


Wallenia ilicifolia - Dominikana • Rodzina: woskownicowate (Myricaceae). Rośliny należące do monotypowego rzędu zawierającego tylko tą jedną, jedyną rodzinę.


Kwiaty zaczerniowatych. Gatunek nieznany - Dominikana

Clidemia erythropogon - Dominikana • Rodzina: zaczerniowate (Melastomataceae). Rząd mirtowców do którego należą drzewa, krzewy oraz rośliny zielne. Liście o blaszce niepodzielonej, u większości naprzeciwległe. Kwiat obupłciowe, promieniste, zwykle 4-5-krotne o koronie wolnopłatkowej. Charakterystyczne jest kubeczkowato rozszerzone dno kwiatowe, które zrasta się z zalążnią słupka.
Rośliny te występują w strefie tropikalnej na całym świecie w wiecznie zielonych lasach deszczowych. Cechy charakterystyczne w budowie roślin tej rodziny to łukowata nerwacja, przy czym 3-9 nerwów u nasady połączonych jest gęstą siecią nerwów bocznych oraz specyficzna budowa pręcików. Pylniki wyposażone są bowiem w "przyczepkę" o bardzo zmiennym kształcie u różnych gatunków. Występują zarówno pręciki płodne, jak i wyposażone w płony pyłek, służące tylko do kuszenia owadów zapylających. Liście są zawsze naprzeciwległe. Kwiaty zebrane w wiechy. Kielich i korona kwiatu ustawione są na skraju kubkowatego dna kwiatowego. Owocem są torebki lub jagody. Wiele gatunków uprawianych jest jako rośliny ozdobne.

źródło:www.kingsnake.com
źródło:www.wikipedia.org
"Noni jest cudowną, tropikalną rośliną z "Ogrodu Edenu" - Polinezji Składniki noni wyzwalają liczne potencjały ludzkiego organizmu do samoleczenia, ponieważ zwracają się do istoty procesu leczniczego -poziomu komórkowego. A zatem, noni jest korzystna dla wszystkich ludzi, młodych i starszych, zarówno zdrowych, jak i chorych".

WPROWADZENIE

Od początku istnienia ludzkości, rośliny były ważnym źródłem medycznych i farmaceutycznych produktów. Około 25% naszych leków, przepisywanych w codziennej praktyce klinicznej, zawiera składniki pochodzenia roślinnego. Ostatnio, poszukiwania nowych leków ze źródeł roślinnych zwróciły uwagę firm farmaceutycznych, żądnych odkrycia nowych składników, które mogą leczyć AIDS i inne choroby wirusowe. Podobnie jak szamani, naukowcy zdają sobie sprawę, że leki dla wielu ludzkich dolegliwości są ukryte wśród światowych pól i lasów.

Na Hawajach często używano roślin, zarówno w tradycyjnej, jak i nowoczesnej medycynie. Noni, nazywana inaczej Morinda citrifolia, była ważną rośliną leczniczą, stosowaną przez kahunas w dawnych Hawajach i nawet we współczesnych czasach wciąż pozostaje cennym, ludowym lekiem.

Dlaczego pewne medyczne prawdy, mimo że są udowodnione ponad wszelką wątpliwość, tak długo muszą czekać na akceptację zarówno przez świat medycyny, jak i ogół społeczeństwa? Jeden z najgenialniejszych umysłów ubiegłego wieku - Albert Einstein - uświadomił nam, że nawet dawno ugruntowane teorie mogą być otwarte nie tylko po to, by je udoskonalać, ale również po to, by je radykalnie zmieniać. Otwarty krytycyzm jest silą napędową postępu, zarówno w nauce, jak i kulturze. Dlatego publikację tę kierujemy do czytelników o otwartym umyśle.

Botanika

Noni, określana również "Indiańską morwą, rośliną - "uśmierzycielem bólu", wspaniałą "Morinda", "serowym owocem" i wieloma innymi nazwami, należy do rodziny Rubiaceae.

Rodzina liczy około 450 rodzajów i 5500 gatunków, rosnących przeważnie w tropikalnych miejscach, choć z pewnymi wyjątkami, sięgającymi do stref umiarkowanych. Niektórzy członkowie rodziny Rubiaceae są źródłem tak ważnych substancji, jak chinina z kory Cinchona offici-nalis, korzeń wymiotnicy z Cephaelis ipecacuanha i kawa z Coffea plant. Na Hawajach, rodzina Rubiaceae jest reprezentowana przez 10 rodzajów, z których trzy - Bobca, Gouldia i Straussia - są endemiczne.Podczas gdy do rodzaju Morinda należy ponad 46 gatunków, tylko dwa - Morinda trimera i Morinda citrifolia występują na Wyspach Hawajskich. Morinda citrifolia, pochodząca z Azji, Australii i Wysp Pacyfiku, została przywieziona na Hawaje przez Polinezyjczyków. Chociaż noni to najczęściej mały, wiecznie zielony krzew z kanciastymi gałęziami, czasami może występować jako duże drzewo, osiągające wysokość większą niż 3 metry.

Liście są grube, błyszczące, ciemnozielone o długości od 12 do 20cm. Owalny owoc, o średnicy ok. 7 cm i przeciętnej długości 7-15 cm, przypomina owoc chlebowca. Podczas dojrzewania zielony owoc przekształca się w żółty, o charakterystycznym, nieprzyjemnym zapachu, za który prawdopodobnie są odpowiedzialne kwasy kaprowy i kaprylowy.
Nikobarczyk

Okazały, czarno-szaro-zielony, metalicznie połyskujący gołąb o osobliwym, egzotycznym wyglądzie. Eksponowany w niektórych ogrodach zoologicznych, nieco rzadszy w hodowlach prywatnych. W Polsce znany pod nazwą gołębia nikobarskiego. Objęty konwencją o międzynarodowym handlu zagrożonymi gatunkami dzikiej fauny i flory CITES.

Znane są dwa podgatunki. Podgatunek nominalny Caloenas nicobarica nicobarica spotykany jest na Wyspach Salomona, Filipinach, w Nowej Gwinei i na okolicznych mniejszych wysepkach. Głównie jednak zamieszkuje Nikobary. Jest to grupa wysp na Oceanie Indyjskim, między Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim, o łącznej powierzchni 1,6 tys. km2. Największe wyspy, to Wielki i Mały Nikobar. Powierzchnia większości wysp pagórkowata (maksymalna wysokość 642 m n.p.m. na wyspie Wielki Nikobar). Klimat równikowy, wybitnie wilgotny, roczna suma opadów 2.300 - 3.400 mm. Średnie temperatury miesięczne 26-29oC. Znaczną część powierzchni pokrywają wilgotne, wiecznie zielone lasy równikowe.
Podgatunek Caloenas nicobarica pelevensis występuje na wyspach Palau (Pelew) leżących na Oceanie Spokojnym, w zachodniej części archipelagu Karoliny. Większe wyspy (Babelthuap, Koror, Arakabesan, Malakal) są pochodzenia wulkanicznego, małe (Urukthapel, Eil Malk, Peleliu, Anguar i inne) koralowego.

Oba podgatunki prowadzą koczowniczy tryb życia i wędrują od wyspy do wyspy, poszukując żerowisk. Dojrzały osobnik formy nominalnej ma małą głowę porośniętą krótkimi, czarnobrązowymi piórami. Obwódki oczne czerwonopurpurowe, tęczówki czerwonobrązowe, dziób szary, na końcu żółtawy. U nasady górnej części dzioba znajduje się nieregularna, miękka narośl. Boki i tylnia część cienkiej szyi pokryte są mocno wydłużonymi piórami, mieniącymi się brązem, zielenią i złotem, które tworzą obfitą grzywę. Górna część ciała i pokrywy skrzydeł lśnią złotą zielenią i purpurą, co wygląda szczególnie efektownie w promieniach słonecznych. Przednia część szyi, pierś i brzuch ciemnoszarozielone. Bardzo krótki ogon i pióra podogonowe śnieżnobiałe. Mocne nogi karminowoczerwone. Samica nieznacznie mniejsza, z delikatniejszym dziobem, mniejszą naroślą u jego nasady i krótszą grzywą. Osobniki młodociane matowe, bez grzywy, bez narośli u nasady dzioba, z białawą tęczówką, ciemnoszarymi nogami i ciemnym ogonem.
Długość ciała 35-40 cm.
Środowiskiem gołębi nikobarskich są tropikalne lasy deszczowe. Ptaki żerują zawsze na ziemi, szczególnie aktywnie rano i o zmierzchu. W podszycie lasu zbierają głównie różne nasiona oraz dojrzałe, opadłe owoce, w tym jagodowe. Zjadają także owady i inne bezkręgowce. Podczas żerowania zachowują się niezwykle cicho, a dzięki swojemu ubarwieniu �zlewają się� z tłem podszytu leśnego i trudno je dostrzec. Aby zapobiec rozpadnięciu się żerującego stada, białe ogony dorosłych ptaków są wyraźnie widoczne w przytłumionym świetle lasu deszczowego (szczególnie o zmierzchu) i dają sygnał innym osobnikom - �idź za mną�. Godziny południowe i noce spędzają na drzewach. Latają zwykle poniżej ich wierzchołków i wtedy są również trudne do zauważenia. W przypadku niewystarczającej ilości pokarmu na żerowisku, swoim szybkim i wytrwałym lotem, w uformowanych kolumnach przenoszą się na inną wyspę i niejednokrotnie pokonują znaczne odległości.
Gniazdują wyłącznie na małych wyspach pochodzenia koralowego porośniętych lasem. Gniazdem jest luźna platforma z gałązek, zbudowana w koronie wyższego krzewu lub drzewa. Gniazda budują od 3 do 12 metrów nad ziemią. Często na jednym drzewie znajduje się wiele gniazd i ptaki tworzą gęste kolonie gniazdujące, czasami bardzo duże. Odzywają się rzadko, ale interesująco. Samiec niekiedy zdradza swoją obecność głębokim, gwałtownie urywanym buczeniem. Tokujące samce stroszą wydłużone pióra na szyi, na kształt kryzy.
W zniesieniu jedno białe z blado niebieskim odcieniem jajo, o średnich wymiarach 47,5 x 33,0 mm.
Wysiadują oba ptaki na zmianę, po czym karmią swoje nagie pisklę papką, to znaczy wydzieliną wola. Wysiadywanie jaja trwa aż 30 dni, a rozwój pisklęcia jest dość długi, bo dopiero 70-, 80-dniowy ptak uzyskuje zdolność lotu i opuszcza gniazdo, po czym jest jeszcze dokarmiany przez rodziców, głównie przez samca.
Gatunek znany w Europie od końca XVIII wieku. Do londyńskiego ogrodu zoologicznego przywieziony dopiero w 1864 roku, gdzie po kilku latach zanotowano pomyślne rozmnożenia. Jednak pierwszy, udany europejski rozród miał miejsce w paryskim ogrodzie zoologicznym w 1872 roku.


Tekst i fotki zamieszczone zostały za zgodą autora Andrzeja Jarosza.
Tekst o hodowli i utrzymaniu przy okazji.
c.d.

KARDAMON
To bylina o grubym, rozgałęzionym kłączu, z którego wyrasta kilka liści tworzących rodzaj łodygi. Rośnie dziko w wiecznie zielonych lasach Indii i na Sri Lance. Przyprawą są ciemnobrązowe, niewielkie nasiona zebrane po 15-20 w owalnych owocach. Kardamon ma ostry, korzenny, słodki i piekący smak oraz cytrynowo-imbirowy zapach. Zwiększa wydzielanie soków żołądkowych i pobudza apetyt. Działa wzmacniająco na żołądek. Niegdyś tłuczonym kardamonem leczono siniaki. Kardamonem można przyprawiać pierniki, marcepany, desery i sałatki owocowe, słodkie sosy i likiery. Doskonałe są pomarańcze posypane tą przyprawą. Nadaje się do zup, zwłaszcza grochowej, potraw mięsnych (np. gulaszu wołowego, cielęcego risotto, potrawki z kurczaka, pasztetów) oraz dań rybnych. Nadaje świeży smak dyni, marchwi, szarlotce. Skandynawowie używają kardamonu do pasztecików, Hindusi przyprawiają nim curry i rozmaite ciastka, a Arabowie kawę.

GAŁKA MUSZKATOŁOWA
Przyprawą są ususzone szarobrązowe owalne nasiona tropikalnego drzewa
muszkatołowca korzennego, pochodzącego z Indonezji, oraz okalająca je
czerwona strzępiasta osnówka, nazywana kwiatem muszkatołowym.
Chociaż gałka wydaje się bardzo twarda, da się ją pokroić w plasterki
- wtedy widać liczne brązowe żyłki zawierające aromatyczny olejek.
Gałkę sprzedaje się w całości lub sproszkowaną, osnówkę - zazwyczaj
zmieloną. Gałka ma zapach korzenny, smak słodkawo--gorzki. Kwiat
muszkatołowy jest jaśniejszy i bardziej pikantny niż gałka, dlatego
trzeba używać go ostrożniej. Zarówno gałka, jak i kwiat zawierają dużą
ilość lotnego olejku, do 40 proc. tłuszczu, skrobię, pektyny, barwniki i mirystycynę,
która ma właściwości narkotyczne. Dlatego przyprawę należy używać z umiarem.
W Indiach dodaje się ją do tabaki. W medycynie ludowej stosowano ją jako lek
na reumatyzm, wzdęcia, zapalenie oskrzeli.

SZAFRAN
Nazywany krokusem uprawnym, z wyglądu przypomina krokus dziko rosnący.
Wywodzi się z Azji Mniejszej i z Indii. Dziś uprawiany jest w wielu krajach śródziemnomorskich.
Przyprawą jest pomarańczowe znamię słupka, które ręcznie wycina się i suszy. Z 80-100 tyś.
kwiatów uzyskuje się tylko 1 kg szafranu, dlatego przyprawa ta jest bardzo droga. Ma słaby
aromat i gorzkawy korzenny smak. Użyty w małej ilości wzmacnia żołądek i przyspiesza trawienie.
W farmacji stosowany jest do przygotowywania wywarów, nalewek, ekstraktów i kropli do oczu.

ANYŻ
To suszone owoce wiecznie zielonego drzewa uprawianego w krajach tropikalnych.
Mają kształt niezwykle dekoracyjnych gwiazdek (stąd nazwa przyprawy), silny anyżkowy
zapach i korzenno-słodkawy smak. Przyprawa sprzedawana
jest w całości lub zmielona. Korzystny wpływ badianu na organizm przypisuje się zawartemu
w owocach przyjemnie pachnącemu olejkowi lotnemu, żywicom, taninom i cukrom. Działa rozkurczowo, moczo-pędnie oraz pobudza trawienie.

MIĘTA
niezastąpiona przy niestrawności
Zawiera olejek eteryczny, który nie tylko nadaje jej intensywny
zapach, ale również pobudza układ trawienny do wydzielania soków
i poprawia apetyt. Napar z mięty pomaga przy bólach brzucha,
wzdęciach i kolce jelitowej. By wzmocnić jego działanie, można
miętę zaparzać razem z rumiankiem. Mięta ma też działanie
orzeźwiające, daje przyjemne uczucie chłodu, łatwo zaspokaja
pragnienie.

FIOŁEK TRÓJBARWNY
leczy trądzik, oczyszcza organizm z toksyn
Regularne picie naparu z fiołka trójbarwnego (bratka)
pomaga przy tłustej cerze, wypryskach i trądziku.
Herbatka wspomaga oczyszczanie organizmu. Zioło stosuje się
też do okładów i kąpieli. Zapewnia gładką cerę.

SZAŁWIA
pomaga przy zapaleniu gardła i jamy ustnej
Słynie ze swoich właściwości odkażających, przeciwzapalnych i przeciwpotnych.
Płukanki z szałwii stosuje się przy anginie i aftach. Zioło to wchodzi w skład
antyperspirantów. Szałwia polepsza też apetyt i wzmaga trawienie. Działa
przeciwskurczowo i żółciopednie, dlatego zaleca sieją szczególnie jako przyprawę
do mięs.

ŚWIETLIK
ukoi zmęczone oczy
Medycyna ludowa już bardzo dawno uznała świetlik lekarski za jedno
z najskuteczniejszych ziół uzdrawiających oczy. Kompresy przyrządzone
z naparu tej rośliny złagodzą pieczenie oczu zmęczonych czytaniem,
oglądaniem telewizji, pracą przy komputerze czy podrażnionych
przez ostre słońce lub światło. Żele zawierające świetlik lub napary
pomogą również przy zapaleniu spojówek spowodowanym przez kurz,
dym, pyłki roślin. Wyciągi ze świetlika lekarskiego leczą także jęczmień na oku.
Ostrożność przy stosowaniu świetlika muszą jednak zachować alergicy,
zwłaszcza jeśli przyczyną podrażnienia oczu jest uczulenie. Wtedy lepiej
unikać również innych ziołowych preparatów do oczu.

MELISA
łagodzi stres, pomaga zasnąć
lMelisa jest ziołem zbawiennym dla 'kobiet. Przyrządzona
z jej liści herbatka pomoże, gdy jesteś przemęczona,
zdenerwowana i masz problemy z zasypianiem. Oprócz
tego melisa łagodzi bóle głowy, bóle menstruacyjne
i pomaga przy zespole przewlekłego zmęczenia.
BRAZYLIJSKIE DRZEWO DIABELSKIE

W książce Secret Cities of Old South America (1952) Harold T. Wilkins opisuje dwie straszliwe rośliny brazylijskie. Pierwsza z nich, występująca podobno w Mato Grosso, znana jest pod nazwą "ośmionóg" lub "drzewo diabelskie". Miejscowi Indianie twierdzą, że jest wielkości wierzby, ale obserwator może to ocenić dopiero wtedy, kiedy jest już za póYno! Dzieje się tak dlatego, że gałęzie drzewa diabelskiego są zwykle ukryte głęboko wśród otaczającej je zieleni lub nawet pod ziemią. Kiedy nieświadome zwierzę lub człowiek potknie się o taki konar, wszystkie podstępnie wypełzają z ukrycia i oplatają bezbronnąofiarę, miażdżąc ją w coraz ciaśniejszym uścisku. Choć opowieść o drzewie zachowującym się niczym ośmiornica wydaje się przesadzona, latem 1932 roku ponury mit skłonił kapitana Thomasa W.H. Sarlla do opuszczenia domu w Middlesex w Anglii, i wyprawy do zielonego piekła amazońskiej dżungli w śmiałym celu odnalezienia, wykopania z ziemi i przywiezienia żywego okazu tego roślinnego mordercy. Nie znalazłem informacji o wyniku tej niezwykłej wyprawy. Można więc jedynie przypuszczać, że Sarll nie zrealizował swoich zamierzeń, bądY też zrealizował je częściowo, lecz nie wyszło mu to na dobre!

TYLKO DLA PTAKóW

Drugie opisane przez Wilkinsa tajemnicze mięsożerne drzewo brazylijskie jest również obdarzone długimi, wijącymi się mackami. O bliskości dziwnej rośliny ostrzega wydzielany przez nią straszliwy fetor gnijącego mięsa (pod tym względem przypomina ona największy kwiat na świecie, raflezję z Sumatry, wydzielającą równie nieprzyjemną woń wabiącą muchy, które zapylają roślinę). Ciągną do niej niewielkie ptaki, skuszone jagodami o słodkim smaku. Macki rośliny oplątują ptaki i przyciskają mocno do pnia, gdzie przytrzymują je wyspecjalizowane organy ssące, dopóki małe ciałka nie zostaną całkowicie zmiażdżone. Podczas ponurej uczty ssawki chłoną ptasią krew, po czym wysychają, a uwolnione wy drenowane ptasie zwłoki spadają na ziemię.
Co ciekawe, w książce Zjawiska nie wyjaśnione opisałem bardzo podobną roślinę o ssących krew gałęziach, występującą rzekomo w Sierra Mądre w Meksyku i nazywaną "drzewem wężowym" z uwagi na dławiące, długie macki. Istnieją również opisy rośliny o takich właściwościach pochodzącej z okolic jeziora Nikaragua.

TAJEMNICE MADAGASKARU I |MIERCIONO|NY SEN

W książce Zjawiska nie wyjaśnione opisałem ludożercze drzewo z Madagaskaru, znane pod miejscową nazwą "tępe", zaobserwowane podobno w XIX wieku przez tajemniczego badacza Carla Lichego. Stwierdziłem jednak, że większość badaczy uważa drzewo i jego odkrywcę za twory ludzkiej fantazji. Pogłoski o tajemniczym drzewie jednak nadal napływają z rozległej wyspy. Czeski badacz i podróżnik Ivan Mackerle, postanowił rozwiązać tę zagadkę, kiedy dowiedział się, że w 1935 roku były oficer armii brytyjskiej, niejaki L. Hearst, spędził na Madagaskarze cztery miesiące i sfotografował nieznane drzewo, pod którym walały się szkielety dużych zwierząt. Mackerle dowiedział się, że zdjęcia wykonane przez Hearsta opublikowano, lecz naukowcy uznali je za zręczne oszustwo. Hearst, rozgniewany ich reakcją, postanowił niezwłocznie wyruszyć na kolejną wyprawę na Madagaskar, lecz zmarł w tajemniczych okolicznościach. Choć Mackerle nie dowiedział się, gdzie opublikowano fotografie, intrygująca historia skłoniła go do wyprawy na Madagaskar w poszukiwaniu prawdy. W 1998 roku postanowił spędzić miesiąc na wyspie. 21 września 1998 otrzymałem od niego bardzo interesujący list z opisem wyników poszukiwań:
Zabraliśmy malgaskiego przewodniki oraz tłumacza, który mieszka w Pradze i zna czeski. Mogliśmy więc porozmawiać o zagadkowym drzewie z mieszkańcami wyspy. Przemierzyliśmy cały kraj, a szczególnie dokładnie jego południową część. To ciekawe, że nikt nie słyszał o ludożerczym drzewie. Ani ludzie w miastach (botanicy, dziennikarze itp.), ani w terenie. Słyszeli jedynie o roślinach owado-żemych. Nieznana jest również historia Karla [sic] Lichego. Rozmawialiśmy z wieloma botanikami. To nie do wiary! Sądziłem, że na Madagaskarze wszyscy znają tę legendę. Równie interesujące są również drzewa-zabójcy. O wielu z nich nauka wie mało lub zgoła nic. ZnaleYliśmy takie drzewo o nazwie kuman-ga, trujące w okresie kwitnienia. Dla bezpieczeństwa zabraliśmy maski przeciwgazowe, ale drzewo nie było okryte kwiatami. Zauważyliśmy jednak u stóp drzewa szkielety martwych ptaka i żółwia. Roślina występuje tylko w jednym miejscu na Madagaskarze i jest obecnie niezwykle rzadka. Niełatwo było ją znaleYć. Na wyspie są również inne niebezpieczne drzewa, nie ma natomiast ludojadów. GroYna jest "andrindritra" (Harpagophy-tum grandidiere), ponieważ można się zaplątać w jej gałęzie wyposażone w haczykowate kolce, oraz "lumbiru" (Cryptostegia madagascariensis). Tubylcy boją się tego drzewa, ponieważ uważają, że ten, kto zapadnie w sen u jego stóp, nigdy się nie obudzi... Liście drzewa kumanga bywają natomiast trujące. Opowiedziano nam, że bydło pada, jeśli spożyje liście i napije się wody w jego pobliżu, dlatego tubylcy je wypalają.
W rzeczywistości fascynujące opowieści o roślinie zwanej "andrindritra" więcej zawdzięczają miejscowym legendom niż właściwościom samej rośliny. Podobnie należy traktować podania o duszących wyziewach "lum-biru". Jest to w istocie rodzaj pnącza, z którego można uzyskiwać substancję podobną do gumy.
Warto zauważyć, że w książce Harolda T. Wilkinsa znajdujemy opis pnącza sprowadzającego wieczny sen. O podobnej roślinie, zwanej "el juy-juy", opowiadają Indianie zamieszkujący gęsty, tropikalny las deszczowy Chaco na granicy Boliwii i Argentyny. Według Wilkinsa:
Roślina jest bardzo piękna i pociągająca. Podobno wydziela duszący, słodki zapach, sprowadzający sen na ludzi i duże zwierzęta, kiedy nieopatrznie szukają odpoczynku w jej cieniu w południe, w porze sjesty, kiedy w leśnych ostępach zapada cisza. Kiedy ofiara zapada w narkotyczny sen, z bujnej korony spada deszcz prześlicznych kwiatów. Każdy z nich jest wyposażony w potężną ssawkę, wypompowującą krew i wszystkie inne płyny ustrojowe ofiary. Pod drzewem nie pozostaje nawet strzęp mięsa. ?aden sęp nie sfrunie z nieba, by pożywić się nagim szkieletem.
Ponura legenda dżungli przykuwa uwagę, ale istnienie wampirycznej rośliny jest równie nieprawdopodobne, jak spotkanie z drzewem o ośmiu mackach, opisywanym przez Wilkinsa.
Jeśli jednak Ivan Meckerle nie myli się, donosząc o nieznanym gatunku "drzewa zabójcy" (tj. trującego) na Madagaskarze, wówczas należy uznać, że ta wielka wyspa na Oceanie Indyjskim nadal kryje znaczące zagadki botaniczne, choć opowieści o ludożerczym drzewie czas włożyć między bajki.

Dr Karl Shuker, fragment książki Tajemnicze zjawiska na planecie Ziemia
ZRóDLO

Co wy na to? jak myślicie czy istnieją takie drzewa i czy to wogule możliwe by rośliny żywiły się zwierzętami?
Mając za sobą dwa miesiące spędzone na tropikalnych wyspach i w wiecznie zielonych lasach deszczowej Amazonii, kierujemy się na południe ku strefie klimatów zwrotnikowych, wybitnie suchych. Upałem i pustynną suszą wita nas Australia.

Na najmniejszym z kontynentów pojawiamy się po raz pierwszy, a zarazem ostatni w czasie naszej podróży na biegun południowy. Zatrzymamy się w samym centrum Australii, w rejonie Rowu Amadeusza. Równoleżnikowo biegnące obniżenie jest ograniczone od północy przez Góry Centralne, a od południa przez Góry Musgrave. Dodatkowo zarówno góry, jak i rów są otoczone pierścieniem pustyń, w tym słynnymi pustyniami: Simpsona, Gibsona, Wielką Pustynią Piaszczystą i Wielką Pustynią Wiktorii. Niełatwo tu dotrzeć. Najmniejszego problemu z zaglądaniem w nawet najbardziej ekstremalne środowiska Ziemi nie mają za to satelity. Rów Amadeusza w grudniu 1999 roku został sfotografowany przez satelitę Landsat 7, a efekt tego widnieje na sąsiedniej stronie. W kolorach nienaturalnych (efekt zastosowania w zobrazowaniu dwóch zakresów promieniowania podczerwonego) widzimy słonowodne Jezioro Amadeusza.

Określenie „słonowodne” jest tu pewnym nadużyciem, gdyż przez większą część roku jezioro po prostu nie istnieje. Jego misa wypełniona jest po brzegi solą, a nie wodą. Sporadycznie, po większych opadach, na warstwie soli jest w stanie utworzyć się warstwa wody, jednak swą grubością nie przekracza kilkunastu centymetrów. Małej głębokości towarzyszą znaczne rozmiary: 145 kilometrów długości i 20 kilometrów szerokości czynią Jezioro Amadeusza największym w okolicy. Słone jeziora powstają w obszarach bezodpływowych, do których rzekami i potokami dostarczana jest woda, jednak ze względu na topografię w żaden sposób nie może się ona stamtąd wydostać.

W najniżej położonych partiach takiego obszaru bardzo często powstaje jezioro. Brak możliwości odpływu oznacza automatycznie brak możliwości dalszego transportowania soli i składników mineralnych, niesionych dotąd nurtem rzek. Z konieczności cały materiał zawieszony w wodzie – zarówno ziarna piasków, mułów, jak i mikroskopijnej wielkości cząstki chemiczne – musi zostać na wieki zdeponowany w obrębie jeziora. Z „hydrologicznego więzienia” udaje się uciec tylko wodzie, która w postaci pary unosi się do atmosfery i ponownie bierze udział w cyklu hydrologicznym. Nieustanna dostawa soli i ciągłe parowanie wody w prostej konsekwencji prowadzą do wzrostu stężenia materii mineralnej, czyli po prostu większego zasolenia. Zdarza się, że jest ono większe niż w oceanach.

Jeziora o słonej wodzie powstają głównie tam, gdzie parowanie jest co najmniej równoważone przez napływ. Lustro jeziora może utrzymywać się wtedy na mniej więcej stałym poziomie. Tak jest w przypadku największych słonych jezior: Kaspijskiego, Aralskiego i Bałchasz. Jeśli ilość parującej wody jest znacząco większa niż tej dostarczanej rzekami (częste w obrębie klimatów zwrotnikowych), jezioro staje się okresowe lub po prostu zanika. Pozostaje po nim wtedy plaja – skorupa solnych osadów, wypełniająca nieckę zarezerwowaną dotąd dla wód jeziora. Powierzchnia plai jest niemal idealnie gładka i w porze suchej twarda jak kamień, dlatego na przykład w Kalifornii urządzono na niej pasy startowe i lądowiska dla samolotów doświadczalnych sił powietrznych i NASA.

Solne osady Jeziora Amadeusza na zdjęciu Landsata mają kolor niebieskawy. Wokół nich rozciągają się równiny skąpo porośnięte roślinnością sucholubną. Tam, gdzie jest jej więcej, kolor brązowawy przechodzi w odcienie zieleni. Na własne oczy tereny te, jako pierwszy nie rdzenny mieszkaniec Australii, oglądał Ernst Giles, australijski podróżnik w końcu dziewiętnastego wieku przemierzający wnętrze kontynentu. Jego uwagę zwróciło nie tylko jezioro, lecz także nietypowe skalne wzniesienia na południowym horyzoncie – Uluru i Kata Tjuta. Obydwie formacje znane są szerzej w świecie jako Ayers Rock i Mount Olga. Słyszał o nich każdy, kto nie opuścił w podstawówce lekcji geografii poświęconej Australii. Czerwone piaskowcowe skały, wznoszące się kilkaset metrów nad równinne obszary Rowu Amadeusza, stały się z chwilą odkrycia bodajże najsłynniejszą (po kangurach) wizytówką Australii.

Przez wiele lat Uluru (widoczne obok, na zdjęciu wykonanym przez satelitę Ikonos) uważano za największy na świecie monolit (mianem monolitu określa się jednolite bloki skalne, gigantyczne kamienie, samotnie rzucone w dany krajobraz).

Współczesne badania geologiczne obalają ten pogląd. Okazuje się że Mount Olga i Uluru to fragmenty znacznie większego kompleksu skał osadowych, ukrytych pod powierzchnią bliższych nam czasowo osadów. Historia malowniczych skał rozpoczęła się pół miliarda lat temu, gdy na obszarze Rowu Amadeusza zaczęły się gromadzić osady z pobliskich gór. Zwietrzały materiał skał granitowych był błyskawicznie transportowany przez rzeki i deponowany w postaci dużych stożków napływowych. Ta lądowa sedymentacja następowała bardzo szybko, dzięki czemu minerały budujące granity nie zdążyły ulec zwietrzeniu i zachowały swą odporność. Powstała z nich skała piaskowcowa, zwana arkozą – mineralnie niemal identyczna jak granit i dzięki temu znacznie odporniejsza na wietrzenie i erozję niż inne piaskowce.

Stożki napływowe zostały przykryte na sto milionów lat przez ocean i powstałe w tym czasie warstwy morskich osadów. Materiał ten podlegał następnie zgniataniu, fałdowaniu, podnoszeniu i dzieleniu na mniejsze części. Niektóre fragmenty dawnych stożków, teraz już jako skały, zostały obrócone nawet o 90 stopni (w tym także sam Uluru). Przez następne dziesiątki milionów lat morskie osady były stopniowo usuwane, by wreszcie na powierzchni mogły się ukazać fragmenty bloków arkozy – oglądanych dziś skał. Przypuszcza się, że Uluru i Kata Tjuta przybrały obecną konfiguracje i zasadnicze rysy rzeźby w okresie kredy, gdy po Ziemi stąpały jeszcze dinozaury.

To co widzimy na powierzchni, jest tylko częścią dużego zespołu skał wciąż ukrytych pod powierzchnią. Naukowcy przypuszczają, że dawne stożki napływowe przerodziły się w warstwę skał o długości stu i grubości pięciu kilometrów. Być może kiedyś procesy geologiczne odsłonią je wszystkie? Na razie pozostaje nam podziwiać Uluru na przykład z okołoziemskiej orbity.

Około dziesięciu kilometrów na północ od Ayers Rock powstał ośrodek turystyczny z własnym lotniskiem, hotelami i restauracjami. Non stop obsługuje największą atrakcję przyrodniczą Australii. Za pięćdziesiąt dolarów australijskich można się z niego wybrać na kilkunastogodzinną wycieczkę wielbłądem i z bliska podziwiać święty kamień aborygenów o wschodzie lub zachodzie Słońca. Dość kusząca perspektywa, szczególnie teraz, gdy na południowej półkuli jest sam środek lata...

Źródło: Andrzej Kotarba / Poznaj Świat
w sprzedaży perfumy firmy FEDERICO MAHORA duza gama zapachów zapraszam info :mail miki172@op.pl, gg:9200554
Perfumy Federico Nr FM 01

Ta lekka, orzeźwiająca kompozycja oparta na nutach: drzewa cytrusowego, pigwy, czarnej porzeczki, ananasa, kwiatów lotosu, wodnej lilii, róży, jaśminu, irysa, wetiweru, drzewa sandałowego, brzoskwini, morwy, zapewni niekończące się uczucie świeżości i niespożytej energii przez cały dzień. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Cool Water Woman - Davidoff.

Perfumy Federico Nr FM 03

Zapach ten został stworzony dla kobiety zmysłowej, delikatnej, marzącej o romantycznej miłości. Nuty zapachowe: mandarynka, bergamotka, jaśmin Sambac, orchidea, czarna jagoda, ambra, piżmo, drzewo sandałowe i drzewo cedrowe. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Promesse – Cachare

Perfumy Federico Nr FM 04

Kwiatowo owocowa kompozycja o czystym, orzeźwiającym aromacie. Idealna na sezon wiosenno-letni. Nuty zapachowe: bergamotka, czarna porzeczka, ogórek, włoska cytryna, frezja, magnolia, jaśmin, róża, kwiat pomarańczy, piwonia, amber, nektarynka, wanilia, piżmo, drzewo sandałowe. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Escada Signature - Escada.

Perfumy Federico Nr FM 05

Niezwykle zmysłowy i tajemniczy zapach. Ta kwiatowo - orientalna kompozycja z dodatkiem wanilii i wyciągu z drzewa sandałowego dostarcza każdej kobiecie niezapomnianych wrażeń. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Rush - Gucci.

Perfumy Federico Nr FM 06

Zapach z linii orzeźwiających. Nutę przewodnią stanowi mieszanka znanych kwiatów, owoców cytrusowych, wyciągu z mchu dębowego z domieszką piżma. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Green Tea - Elizabeth Arden.

Perfumy Federico Nr FM 07

Świeża i naturalna woń tego zapachu swą oryginalność zawdzięcza tropikalnym kwiatom i morskiej bryzie. Wodno-kwiatowe nuty podkreślają: groszek pachnący, frezja, hiacynt, jaśmin i egzotyczne gatunki drewna. Ten przyjemny zapach z powodzeniem ukoi i zrelaksuje zmysły niejednej kobiety. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Acqua di Gio - Giorgio Armani.

Perfumy Federico Nr FM 08

Zapach o ogromnej dawce świeżości i orzeźwienia. Cechuje go nuta owoców cytrusowych, kwiatów wodnych z domieszką wanilii, mięty i piżma. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem L’eau par Kenzo - Kenzo. Bądź ekspertem, oceń sam.

Perfumy Federico Nr FM 09

W zapachu tym spotkały się szyk, magia i tajemnica. Fascynująca mieszanka wyciągu z drzew, zielonych owoców, wanilii oraz piżma. Jego lekki, pudrowy aromat, uwydatnia wdzięk i atrakcyjność kobiety. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Naomagic - Naomi Campbell.

Perfumy Federico Nr FM 10

Zapach, który odzwierciedla żądze oraz niedającą się niczym okiełznać dzikość płci pięknej. W skład kompozycji wchodzi: mandarynka, bluszcz, orchidea afrykańska, róża i fiołek oraz ekstrakt z drzewa amarantowego. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem J’adore - Christian Dior.

Perfumy Federico Nr FM 11

Delikatny, czysty aromat, podkreślający kobiecość. Woń świeżej trawy, kolendry, białego piżma, a także ziaren kawy sprawia, że może się nim otulić Pani w każdym wieku. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Noa - Cacharel.

Perfumy Federico Nr FM 12

Zapach orientalny, uwodzicielski, fascynujący i tajemniczy. Pełen energii i kobiecego uroku, działa jak magiczny miłosny eliksir. Nuty zapachowe: passiflora, wanilia, wetiwer, drzewo klonowe, jaśmin. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Hypnose - Lancome.

Perfumy Federico Nr FM 13

Seksowny zapach działający na wyobraźnię, stworzony dla kobiet, które dążą do bezgranicznej niezależności. Nuty zapachowe: granat, śliwka daktylowa, kwiat lotosu, czarna orchidea, kwiat champaca, czarny fiołek, drzewo mahoniowe, piżmo. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Euphoria - Calvin Klein.

Perfumy Federico Nr FM 14

Zapach ten charakteryzuje namiętność i zmysłowość. Seksowna mieszanka czarnej porzeczki, pomarańczy, kwiatu imbiru oraz wyciągu drzewa cedrowego sprawia, że kobieta staje się stanowcza, niezależna oraz zdecydowana. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Deep Red - Hugo Boss.

Perfumy Federico Nr FM 15

Zapach zmysłowy i niezwykle seksowny. W jego towarzystwie każdy wieczór będzie wyjątkowy. Nuty zapachowe: bergamotka, gorzka pomarańcza, mandarynka, białe kwiaty, dzięgiel, gardenia, róża, konwalia, jaśmin, wanilia, bób Tonka, ambra, drzewo sandałowe, drzewo kaszmirowe. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Obsession Night - Calvin Klein.

Perfumy Federico Nr FM 16

Zapach ten w pierwszej chwili przyciąga uwagę świeżością mandarynki oraz kwitnących pomarańczy, by w końcowej fazie upoić zmysły wyrazistym aromatem tuberozy, jaśminu i konwalii. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Muelhens - Gabriela Sabatini.

Perfumy Federico Nr FM 17

Sexy, uwodzicielska i zmysłowa kompozycja idealna zarówno na co dzień, jak i na specjalne wieczory. Nuty zapachowe: jabłko, brzoskwinia, frezja, jaśmin, tuberoza, piżmo, drzewo sandałowe, ylang - ylang, mech. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Paris Hilton - Paris Hilton.

Perfumy Federico Nr FM 18

To lekka, zmysłowa mieszanka, romantyczna i relaksująca, przeznaczona dla kobiet, które pragną poczuć się wyjątkowo i elegancko. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Coco Mademoiselle - Chanel.

Perfumy Federico Nr FM 19

Absolutny hit na romantyczne kolacje. Orzeźwiający, śmiały i intrygujący. Nuty zapachowe: włoska mandarynka, liść jabłoni, osmanthus, żółta frezja, kwiat lipy, magnolia, piżmo. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Ralph - Ralph Laurent.

Perfumy Federico Nr FM 20

Zapach, który odkrywa magię kobiety - siłę, elegancję, charyzmę i wdzięk. Bardzo kuszący i intrygujący. Nuty zapachowe: mandarynka, figa, grejpfrut, frezja, ambra, drzewo sandałowe. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Valentino V - Valentino.

Perfumy Federico Nr FM 21

Bogata kwiatowa kompozycja, w skład której wchodzą między innymi: róża, jaśmin, ylang-ylang. Synonim stylu, piękna oraz szyku, przeznaczony dla kobiet wyrafinowanych, o mocnym i dominującym charakterze, ceniących klasykę. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem No.5 - Chanel.

Perfumy Federico Nr FM 22

Doskonały wybór na wieczór. Zapach czarujący i uwodzicielski. Nuty zapachowe: bergamotka, czarna porzeczka, kwiaty wodne, peonia, bułgarska róża, frezja, cedr, wetiwer, piżmo. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Essential - Angel Schlesser.

Perfumy Federico Nr FM 23

Eliksir miłości o właściwościach silnie elektryzujących. Mieszanka mandarynki, jaśminu i wanilii nie pozwoli Twojemu mężczyźnie spokojnie zasnąć. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Amor Amor - Cacharel.

Perfumy Federico Nr FM 24

Osobisty bukiet składający się przede wszystkim z mango i mandarynki. Dodatek stanowi nuta korzennego goździka, kminku, lukrecji, piżma oraz wanilii, która zapewnia mu oryginalność i nowoczesność. Jest to zapach podkreślający moc i dzikość kobiety niezależnej. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Jungle Elephant - Kenzo.

Perfumy Federico Nr FM 25

Wyraźny zapach, eksponujący skrywaną zmysłowość, czar oraz drzemiącą w każdej kobiecie siłę. Harmonijna, ale zdecydowana mieszanka frezji, irysa, passiflory i owoców egzotycznych cedru białego i drzewa sandałowego. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Hugo Woman - Hugo Boss.

Perfumy Federico Nr FM 26

Ta kwiatowo -orientalna mieszanka uosabia kobiece wdzięki: magię, tajemniczość, pożądanie, dzikość oraz nieprzeciętny seksapil. Niesie ze sobą woń niezapomnianych wrażeń pachnących orchideą, magnolią i papryką. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Naomi - Naomi Campbell.

Perfumy Federico Nr FM 27

Zapach oryginalny i nowoczesny. Pobudza zmysły i wabi każdego mężczyznę. Nuty zapachowe: jaśmin Sambac, drzewo jacaranda, kaszmeran, migdały, wanilia, paczula, heliotrop, ylang-ylang, mango. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Hypnotic Poison - Christian Dior.

Perfumy Federico Nr FM 28

To spontaniczna i zaskakująca kompozycja dla Pań w każdym wieku. Nuty zapachowe: wanilia, biała brzoskwinia, morela, melon, frezja, heliotrop, tonkowiec wonny, drzewo sandałowe oraz białe piżmo. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Waterlove - Mexx.

Perfumy Federico Nr FM 29

Zapach symbolizujący kobietę nowoczesną i dynamiczną. Nuty zapachu: płatki frezji, lekki aromat magnolii w połączeniu z akcentem korzennym. Mieszankę dopełnia piżmo, ambra, jaśmin, wanilia, napawające kobietę optymizmem. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Miracle - Lancome.

Perfumy Federico Nr FM 30

Seksowne i uwodzicielskie perfumy, uosobienie luksusu, w który uwielbia opływać każda współczesna kobieta. Wyciąg z indyjskiego sandałowca oraz woń piżma i ambry nadają im czaru, zaś domieszka mandarynki, lilii, róży oraz magnolii wyzwala poczucie elegancji. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Very Valentino - Valentino.

Perfumy Federico Nr FM 31

Ten zapach - intensywny i hipnotyczny, zwabi każdego mężczyznę. Kobiety lubiące ciepłe, korzenne aromaty oraz zapachy kwiatowe będą nim zafascynowane. Nuty zapachowe: egzotyczna kumquat, jaśmin, wanilia, orchidea, turecka róża, a także balsam z żywicy sandałowca, paczula, ambra. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Boss Intense - Hugo Boss.

Perfumy Federico Nr FM 32

Zapach pełen kontrastów. Z jednej strony skrywa w sobie niebiańską słodycz, z drugiej- zaskakujący żar zmysłowości. Propozycja dla kobiet, które w połowie są aniołem, w połowie zaś diablicą. Nuty przewodnie to: bergamotka, mandarynka, miód, brzoskwinia, jeżyna, mango, czekolada, ambra. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Angel - Thierry Mugler.

Perfumy Federico Nr FM 33

Zapach ten ożywia aromatem pochodzącym z cytryny oraz ze świeżego jabłka. Dodatek bambusa, jaśminu oraz płatków białej róży uwydatnia istotę kobiecego czaru i piękna. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Light Blue - Dolce & Gabbana.

Perfumy Federico Nr FM 34

Ten zniewalający zapach napawa kobietę seksem i uwalnia jej skrywane namiętności. Świeża fala cytrusów, hiacynta, zmysłowego jaśminu, irysa z odrobiną ostrej paczuli nadaje energii i wigoru, natomiast odrobina różowego pieprzu pozwala być kobiecie odważną i wyzwoloną. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Chance - Chanel.

Perfumy Federico Nr FM 35

Namiętny i olśniewający aromat. Uosabia prostą, klasyczną elegancję. To, co kobiety pociąga w jego esencji, to kwiatowo-drzewna nuta, na którą składają się: akacja, egzotyczny palisander, syrop z ziaren owsa i migdałów, jaśmin, a także krople cytryny. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Sensi - Giorgio Armani.

Perfumy Federico Nr FM 36

Orientalno - kwiatowa kompozycja, na którą składają się świeże nuty owoców pieprzowca, ziela angielskiego oraz kwaśne nuty japońskich kwiatów osmanthusa i kinmokusei. Ta zaskakująca mieszanka wyzwala w kobiecie dzikość oraz namiętność. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Ultraviolet - Paco Rabanne.

Perfumy Federico Nr FM 37

Delikatny, niezwykle kobiecy i niebywale urzekający aromat. To intrygujące zestawienie cytrusów, róży, irysa i jaśminu oraz kojącego ciepła piżma i wanilii muska skórę subtelną świeżością i dodaje seksapilu. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Glow by J. Lo - Jennifer Lopez.

Perfumy Federico Nr FM 38

Zapach ten skupia w sobie oryginalną elegancję wraz z niewyczerpaną energią. Bukiet złożony z kilku rodzajów róż nadaje lekkie i subtelne oblicze, a nuta anyżowa z domieszką ziół zniewoli każdego mężczyznę. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Very Irresistible - Givenchy.

Perfumy Federico Nr FM 39

Zapach relaksujący i wyciszający, szczególnie polecany na romantyczne wieczory. Nuta świeżej cytryny i czarnej porzeczki pozwala czuć się świeżo, a przy tym komfortowo. Serce kompozycji stanowi kwiat gardenii, żółtej róży oraz owoce białej brzoskwini i pomarańczy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Celine Dion - Celine Dion.

Perfumy Federico Nr FM 41

Bardzo trwałe i fascynujące zestawienie aromatów z przewagą nut kwiatowych wprowadza w radosny i optymistyczny nastrój. Nuty zapachowe: kolendra, czarna porzeczka, mirabelka, róża, mech, paczula, piżmo. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Emporio City Glam - Giorgio Armani.

Perfumy Federico Nr FM 47

To klasyczny i elitarny zapach, który wspaniale podkreśla na co dzień urok, elegancję i styl każdej kobiety. Połączenie aromatów egzotycznych, takich jak tuberoza, ylang-ylang ze słodkimi zapachami róży, fiołka i jaśminu zostało przełamane mocnymi akcentami ambry, piżma i wanilii. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem 5-th Avenue - Elizabeth Arden.

Perfumy Federico Nr FM 49

To energetyzujący, świeży zapach. Jego tajemnica tkwi w niezwykłym połączeniu eterycznej zielonej świeżości ze słodko-korzennym, ciepłym i trwałym aromatem. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Truth - Calvin Klein.

Perfumy Federico Nr FM 71

Uwodzicielskie połączenie piwonii, jaśminu oraz różowego pieprzu ze zmysłową wonią chińskiej śliwki, białej herbaty, granatu oraz ananasa. Dodatek drzewa sandałowego powoduje, że aromat jest nieodparcie kuszący. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Envy Me - Gucci.

Perfumy Federico Nr FM 72

Kompozycja przepełniona energią i witalnością. Obudzi radość życia w każdej kobiecie.Nuty zapachu: owocowo- kwiatowe akcenty pomarańczy, jaśminu i fiołka połączone z nutami drzewa sandałowego, wanilii i dzikiego piżma. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Touch of Pink - Lacoste.

Pefumy Federico Nr FM 73

Niezwykle subtelne, harmonijne połączenie aromatów kwiatowych i owocowych. Unikalną nutę zapachową uzyskano dzięki połaczeniu białej grappy z aromatami miąższu irysa, ambry oraz nutami drzewnymi. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Echo Woman - Davidoff.

Perfumy Federico Nr FM 74

Zapach ten uwalnia kobiece emocje. Główne składniki to: szafran, piżmo, kadzidło, irys i wanilia. Egzotyczny, tajemniczy i stylowy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Mania - Giorgio Armani.

Perfumy Federico Nr FM 75

Bardzo zmysłowy i intensywny, orientalno-kwiatowy zapach. Mieszanka mocnych aromatów róży, pieprzu, goździka, sandałowca, lilii i wetiweru. Dla kobiet eleganckich i dojrzałych. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Opium - Yves Saint Laurent.

Perfumy Federico Nr FM 77

Zapach nowoczesnych kobiet. Odważne i intrygujące połączenie słodkiego jaśminu z kwaśną nutą cytrusów nadaje aromatowi lekkości. Gardenia, kwiaty pomarańczy i bursztyn czynią go natomiast odurzającym i niepokojącym, seksownym i uwodzicielskim. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Pure Poison - Christian Dior.

Perfumy Federico Nr FM 79

Kompozycja ta przywołuje na myśl czas spędzony z bliskimi, podróże oraz radość dzielenia się dobrym humorem. Ten kwiatowy, słodki zapach wypełnia atmosferę szczęściem i optymizmem. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Burberry - Burberry.

Perfumy Federico Nr FM 80

Zapach łączy urok dziewczęcej niewinności i otwartości z kobiecym temperamentem. Mieszanka aromatów zielonej mandarynki, liści truskawek, fiołka i jaśminu, paczuli i nuty sorbetu truskawkowego. Skarmelizowany popcorn oraz piżmo sprawiają, że zapach jest niezwykle świeży, a jednocześnie zmysłowy i głęboki. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Miss Dior Cheri - Christian Dior.

Perfumy Federico Nr FM 81

Aromat jabłka połączono z nutą zielonego ogórka i grejpfruta. Delikatna nuta kwiatowa, stanowiąca serce zapachu, to mieszanka magnolii, konwalii, róży i fiołka. Biała ambra w połączeniu z aromatami egzotycznych drzew, zamyka całość w zmysłowej oprawie. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem DKNY Be Delicious Women - Donna Karan.

Perfumy Federico Nr FM 84w

Połączenie bergamotki, kardamonu, świeżego ananasa, papai, jaśminu, fiołka, róży, piżma i zielonej herbaty powoduje, że jest on lekki, świeży, czysty i ponadczasowy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem One - Calvin Klein.

Perfumy Federico Nr FM 96

To soczysty i romantyczny zapach dla spontanicznych, pewnych siebie i wiecznie młodych kobiet. W zapachu przeważa kwiecisty bukiet mandarynki, fiołka, drzewa różanego oraz subtelny cień gardenii i świeżej mimozy. Niższe zmysłowe nuty to szara ambra, piżmo i wanilia. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Amarige - Givenchy.

Perfumy Federico Nr FM 97

Szalony i ekstrawagancki zapach, mobilizuje do działania, dostarczając pozytywnej energii w dzień, jak i wieczorem. Nuty zapachowe to narcyz, konwalia, frezja, róża, gardenia, czarna porzeczka, piżmo oraz mech dębowy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Gucci Rush 2 - Gucci.

Perfumy Federico Nr FM 98

Orzeźwiająca i chłodna moc cytrusów, którą pogłębiono słodkimi kwiatami a na koniec otulono ciepłem nut drzewnych. Idealna propozycja na wiosnę i lato. Bazę stanowi drzewo sandałowe, cedrowe oraz ambra. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Mexx Woman - Mexx.

Perfumy Federico Nr FM 99

Lekka, kwiatowo-owocowa propozycja dla kobiet. Swój styl zawdzięcza umiejętnie dobranym nutom mandarynki, czarnej porzeczki i mięty. Następnie odsłania aromaty cedru, jaśminu
i jabłoni, kończąc ciepłą nutą mchu drzewnego, fiołkami oraz sandałowcem. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Tommy Girl - Tommy Hilfiger.

Perfumy Federico Nr FM-101

To wyrafinowany i orientalny aromat. Pełen erotyzmu i tajemniczości przywodzi na myśl “ Baśń z 1001 nocy”. Nuty zapachowe: białe piżmo, wanilia, kadzidło, kwiat pomarańczy, konwalia, lilia, gruszka, bergamotka. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Armani Code - Giorgio Armani.

Perfumy Federico Nr FM-102

Ten zapach to eksplozja radości i świeżości. Ekscytujący jak beztroska zabawa w gronie przyjaciół. Nuty zapachowe: ekskluzywne gatunki piżma, drzewo sandałowe, róża damasceńska, konwalia, cyklamen, delikatny aromat brzoskwini i melona, cytrusowe akordy limonki i pomarańczy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Cool Water Game - Davidoff.

Perfumy Federico Nr FM-103

Esencja zmysłowości i seksapilu. Przeznaczony szczególnie dla kobiet kochających kusić i uwodzić. Nuty zapachowe: ambra, wanilia, dzikie piżmo, kadzidło, drzewo sandałowe, paczula, piwonia, irys, dziki jaśmin, truskawka, czarna porzeczka, melon, morskie algi, cytrusy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Red Delicious - DKNY.

Perfumy Federico Nr FM-104

Ta kwiatowo-orientalna kompozycja spodoba się kobietom szalonym i niezależnym, przepełnionym pasją wolności. Nuty zapachowe: drzewo balsamowe, wanilia, bób Tonka, piżmo, drzewo sandałowe, kadzidło, jaśmin, konwalia, róża, heliotrop, nektarynka, bergamotka. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Sun Delight - Jil Sander.

Perfumy Federico Nr FM-105

Zapach pełen pożądania, głęboki i nieodparty, podobnie jak używająca go kobieta. Odpowiedni dla Pań w każdym wieku. Nuty zapachowe: ambra, wanilia i piżmo, róża, jaśmin, konwalia, akordy zielone i wodne. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Envy Me 2 - Gucci.

Perfumy Federico Nr FM-108

Ta mieszanka zmysłowości i nieokiełznanej spontaniczności jest jednocześnie wyrazem kobiecej prowokacji. Łączy śmiałość i odwagę z subtelną mocą uwodzenia. Nuty zapachowe: wanilia, szlachetne gatunki drzew, akcenty piżma, paczula, róża, jaśmin, kwiat pomarańczy, tuberoza, bergamotka. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Cat Deluxe - Naomi Campbell.

Perfumy Federico Nr FM-109

Propozycja dla kobiety pragnącej odkryć swoje uczucia, pomoże jej wyrazić wewnętrzne piękno i skrywaną przed światem namiętność. Nuty zapachowe: wanilia, piżmo, akcenty drzewne, róża, jaśmin, konwalia uzupełnione akordami zielonymi i owocowymi. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Belong - Celine Dion.

Inspiracje damskie

FM 114 Take me

Hipnotyczna, słodko - uwodzicielska kompozycja, podkreślająca zmysłowość i siłę magnetycznego przyciągania. Nuty zapachowe: wanilia, drzewo sandałowe, kadzidło, piżmo, frezja, piwonia, kalia sycylijska, mandarynka, brzoskwinia. Oryginalny zapach sygnowany marką FM.

FM 115 Believe me

Kwiatowo - odświeżający aromat dla wszystkich Pań pragnących czerpać z życia to, co najlepsze. Nuty zapachowe: kadzidło, słodka ambra, piżmo, imbir, irys, róża, jaśmin, lilia wodna, biały pieprz, gruszka, mandarynka. Oryginalny zapach sygnowany marką FM.

FM 116 Find me

Niezwykle energetyzujący i pełen optymizmu, kwiatowo - owocowy bukiet aromatów. Sprawi, że z uśmiechem i radością powitasz każdy dzień. Nuty zapachowe: styrak, paczula, drzewo sandałowe, dzikie piżmo, biała frezja, piwonia, tuberoza, czarna porzeczka, geranium, bergamotka. Oryginalny zapach sygnowany ma FM.

FM 117 Delight me

Intrygujący zapach przywodzący na myśl słoneczne popołudnie, spędzone na łonie natury. Sprawi, że kobieta będzie promieniować szczęściem każdego dnia. Nuty zapachowe: drzewo sandałowe, kadzidło, wanilia, piżmo, fiołek, konwalia, limonka, imbir, różowy pieprz, śliwka, kardamon. Oryginalny zapach sygnowany marką FM.

FM 118 Tell me

Ta kwiatowa kompozycja to afirmacja kobiecości. Podkreśli delikatność i kruchość, by zaraz potem odsłonić jej nieodpartą siłę. Nuty zapachowe: ambra, piżmo, drzewo sandałowe, jaśmin, róża, piwonia, fiołek, mandarynka, kwiat pomarańczy. Oryginalny zapach sygnowany marką FM.

Feromony dla kobiet
Feromony Federico Nr FM 03f

Zapach ten został stworzony dla kobiety zmysłowej, delikatnej, marzącej o romantycznej miłości. Nuty zapachowe: mandarynka, bergamotka, jaśmin Sambac, orchidea, czarna jagoda, ambra, piżmo, drzewo sandałowe i drzewo cedrowe. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Promesse - Cacharel.

UWAGA! Nazwy wymienionych produktów mają na celu przybliżyć Państwu nuty zapachowe naszych wyrobów.

Feromony Federico Nr FM 13f

Seksowny zapach działający na wyobraźnię, stworzony dla kobiet, które dążą do bezgranicznej niezależności. Nuty zapachowe: granat, śliwka daktylowa, kwiat lotosu, czarna orchidea, kwiat champaca, czarny fiołek, drzewo mahoniowe, piżmo. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Euphoria - Calvin Klein

Feromony Federico Nr FM 21f

Bogata kwiatowa kompozycja, w skład której wchodzą między innymi: róża, jaśmin, ylang-ylang. Synonim stylu, piękna oraz szyku, przeznaczony dla kobiet wyrafinowanych, o mocnym i dominującym charakterze, ceniących klasykę. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem No.5 - Chanel.

Feromony Federico Nr FM 23f

Eliksir miłości o właściwościach silnie elektryzujących. Mieszanka mandarynki, jaśminu i wanilii nie pozwoli Twojemu mężczyźnie spokojnie zasnąć. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Amor Amor - Cacharel.

y Federico Nr FM 33f

Zapach ten ożywia aromatem pochodzącym z cytryny oraz ze świeżego jabłka. Dodatek bambusa, jaśminu oraz płatków białej róży uwydatnia istotę kobiecego czaru i piękna. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Light Blue - Dolce & Gabbana.

Feromony Federico Nr FM 74f

Zapach ten uwalnia kobiece emocje. Główne składniki to: szafran, piżmo, kadzidło, irys i wanilia. Egzotyczny, tajemniczy i stylowy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Mania - Giorgio Armani.

Feromony Federico Nr FM 81f

Aromat jabłka połączono z nutą zielonego ogórka i grejpfruta. Delikatna nuta kwiatowa, stanowiąca serce zapachu, to mieszanka magnolii, konwalii, róży i fiołka. Biała ambra w połączeniu z aromatami egzotycznych drzew, zamyka całość w zmysłowej oprawie. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem DKNY Be Delicious Women - Donna Karan.

Feromony Federico Nr FM 98f

Orzeźwiająca i chłodna moc cytrusów, którą pogłębiono słodkimi kwiatami a na koniec otulono ciepłem nut drzewnych. Idealna propozycja na wiosnę i lato. Bazę stanowi drzewo sandałowe, cedrowe oraz ambra. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Mexx Woman - Mexx.

UWAGA! Nazwy wymienionych produktów mają na celu przybliżyć Państwu nuty zapachowe naszych wyrobów

Dezodorant w kulce
Dezodorant w kulce Federico Nr FM 13r
Dezodorant w kulce Federico Nr FM 23r
Dezodorant w kulce Federico Nr FM 25r
Dezodorant w kulce Federico Nr FM 33r
Dezodorant w kulce Federico Nr FM 81r
Dezodorant w kulce Federico Nr FM 98r
Dezodorant w kulce Federico Nr FM 109r
Dezodorant w kulce Federico Nr FM 114r - Take me
Dezodorant w kulce Federico Nr FM 116r - Find me

Dezodoranty w spray’u

Dezodorant Federico Nr FM 05d
Dezodorant Federico Nr FM 21d
Dezodorant Federico Nr FM 23d
Dezodorant Federico Nr FM 25d
Dezodorant Federico Nr FM 33d
Dezodorant Federico Nr FM 84d
Dezodorant Federico Nr FM 97d
Dezodorant Federico Nr FM 98d

Żele pod prysznic

Żel pod prysznic Federico Nr FM 05g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 13g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 17g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 21g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 23g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 25g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 33g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 74g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 81g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 84gw
Żel pod prysznic Federico Nr FM 97g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 98g
Żel pod prysznic Federico Nr FM-103g
Żel pod prysznic Federico Nr FM-109g
Żel pod prysznic Federico Nr FM-114g - Take me
Żel pod prysznic Federico Nr FM-115g - Believe me
Żel pod prysznic Federico Nr FM-116g - Find me
Żel pod prysznic Federico Nr FM-117g - Delight me

Wody perfumowane meskie

Woda perfumowana Federico Nr FM 42

Zapach stworzony dla mężczyzn silnych i energicznych, pełnych wigoru poszukiwaczy wrażeń w każdej postaci. Nuty zapachowe: kalabryjska cytryna, owoc kalamanzi, praliny, cynamon, czarny kardamon, palisander, paczula. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Black XS - Paco Rabanne.

Woda perfumowana Federico Nr FM 43

Kompozycja pełna witalności, orzeźwiająca i lekka. Dla mężczyzn lubiących ryzyko i wyzwania. Nuty zapachowe: kardamon, różowy pieprz, mandarynka, kolendra, jałowiec, frezja, drzewo jacaranda, kakao, drzewo amyris. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Hugo Energise - Hugo Boss.

Woda perfumowana Federico Nr FM 45

Intrygujący, charyzmatyczny i seksowny zapach stworzony dla dojrzałych i tajemniczych mężczyzn. Nuty zapachowe: gorzka pomarańcza, kolendra, liście drzewa cedrowego, szafran, paczula, ambra, mech dębowy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Silver Shadow - Davidoff.

Woda perfumowana Federico Nr FM 50

Idealna kompozycja dla mężczyzn wysportowanych, eleganckich i nowoczesnych. Nuty zapachowe: grejpfrut, bergamotka, liście mandarynki, kardamon, ziele angielskie, pikantna papryczka chilli, anyż, wetiwer, ambra, liście paczuli. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Instinct - David Beckham.

Woda perfumowana Federico Nr FM 51

Zapach żywiołowy, dynamiczny, ale subtelny. Odpowiedni dla kochających przestrzeń i wolność mężczyzn. Odrobina gałki muszkatołowej, czarnego pieprzu oraz wyciągu z sandałowca dodaje mu zmysłowości. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Echo Davidoff - Davidoff.

Woda perfumowana Federico Nr FM 52

Czysty i orzeźwiający aromat - symbol współczesnego mężczyzny, wiernego klasycznym kanononom stylu. Zapach zawdzięcza swą niepowtarzalność nucie drzewa cedrowego, jabłoni oraz bergamotki, a zmysłowość cynamonowi i korzennemu goździkowi. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Boss - Hugo Boss.

Woda perfumowana Federico Nr FM 54

To zapach, który przywołuje na myśl delikatność północnego powietrza, świeżość gęstych, tropikalnych lasów. Zielone nuty bergamotki oraz wyselekcjonowanych ziół mięty, szałwii, sosny przechodzą w woń jaśminu, lawendy oraz cedru. Bazą zapachu są nuty mchu dębowego i drzewa sandałowego. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Hugo - Hugo Boss.

Woda perfumowana Federico Nr FM 55

Zapach tajemniczy, zmysłowy, intensywny i świeży. Przeznaczony dla mężczyzn, których charakteryzuje spontaniczność, wyrazista osobowość i silny charakter. Nuty zapachowe: pestki grejpfruta, liście mięty, ziarenka sezamu, kawa mocca, cedr, orzech laskowy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Very Irresistible - Givenchy.

Woda perfumowana Federico Nr FM 56

Kwiatowa kompozycja, zawierająca wiciokrzew, wyciąg z sandałowca, krople żywicy oraz cedr. Chętnie wybierają go mężczyźni o sprzecznym, pełnym zagadek charakterze. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Fahrenheit - Christian Dior.

Woda perfumowana Federico Nr FM 57

Owocowy bukiet składający się ze śliwki, jabłka, grejpfruta wzbogaconych akcentami cynamonu, kardamonu, pieprzu oraz jamajskiego rumu i drzewa sandałowego pozwala mężczyźnie poczuć się pewnie na własnym gruncie. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Lacoste - Lacoste.
Woda perfumowana Federico Nr FM 60

Zapach niezwykle ekscytujący, ciepły i urzekający, dla nowoczesnego, pełnego wrażliwości i namiętności mężczyzny. Nuty zapachowe: pomarańcza , mięta, imbir, galanga, wetiwer, mech, piżmo. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Emporio City Glam - Giorgio Armani.

Woda perfumowana Federico Nr FM 61

Zapach natchniony wizją mężczyzny doskonałego. Połączenie nuty zapachowej japońskiego Yuzu, śródziemnomorskiej szałwii, wetiweru, drzewa cedrowego, gwajakowca, sandałowca, kardamonu i piżma powoduje, że jest on dynamiczny, a jednocześnie zmysłowy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Emporio - Giorgio Armani.

Woda perfumowana Federico Nr FM 62

Klasyczny zapach męski, z tradycyjnymi akcentami aromatów: tangerynki, cyprysa, kolendry, szałwii, pelargonii, lilii wodnej, szafranu, cynamonu, tytoniu, wetiweru, sandałowca, piżma. Świeży, ciepły, a jednocześnie mocny i przenikliwy. Stworzony dla mężczyzn romantycznych, przy których kobiety czują się szczęśliwe. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem L’eau d’Issey - Issey Miyake

Woda perfumowana Federico Nr FM 63

Zapach stworzony dla mężczyzn aktywnych, dynamicznych i wysportowanych, którzy cieszą się życiem. Charakteryzuje go doskonały, aromatyczno - korzenny zapach, w skład którego wchodzą: akord koloński, rozmaryn z mandarynką, drzewo sandałowe, paczula, wetiwer, ambra i mech dębowy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Adidas Black - Adidas.

Woda perfumowana Federico Nr FM 64

Zapach ten jest kompozycją o wyraźnej, orientalno-korzennej nucie zapachowej. Charakteryzują go: męskość, elegancja i zmysłowość. Jest to połączenie drzewa cedrowego i gwajakowca, mandarynki, anyżu, rozmarynu, piżma, bobu Tonka oraz kwiatów drzewa oliwkowego. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Black Code - Giorgio Armani.

Woda perfumowana Federico Nr FM 65

Zapach o niezwykle oryginalnej, pozornie sprzecznej nucie, zawierający tabakę i miód. Bardzo męski, orientalny, pobudzający zmysły, dzięki dodatkom sandałowca, wetiweru i piżma. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Joop! Homme - Joop.

Woda perfumowana Federico Nr FM 67

Orzeźwiająca i energetyzująca świeżość połączona z nowoczesną zmysłowością. Zapach uwodzi swą unikatową mieszanką mandarynki i dwóch gatunków pomarańczy z dodatkiem eterycznego olejku z neroli, łagodnego aromatu bobu Tonka oraz białego piżma, ambry i czarnego pieprzu. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Allure Homme Sport - Chanel.

Woda perfumowana Federico Nr FM 68

To mieszanka prawdziwej ironii i luzu. Pobudzająca, energetyczna kompozycja, wyrażająca esencję męskości dzięki nutom drzewa sandałowego, cedrowego, lawendy, tytoniu, bergamotki oraz cytryny i pomarańczy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Men - Dolce & Gabbana.

Woda perfumowana Federico Nr FM 69

Zapach ten to definicja swobodnej, nowoczesnej elegancji. Lekki, ziołowy, orzeźwiający, dzięki aromatom arbuza i świeżego ogórka, stworzony dla młodych i aktywnych mężczyzn. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Polo Blue - Ralph Lauren.

Woda perfumowana Federico Nr FM 84m

Połączenie bergamotki, kardamonu, świeżego ananasa, papai, jaśminu, fiołka, róży, piżma i zielonej herbaty powoduje, że jest on lekki, świeży, czysty i ponadczasowy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem One - Calvin Klein.

Woda perfumowana Federico Nr FM 85

Kompozycja określająca elegancję i męskość, a jednocześnie zwracająca uwagę na wrażliwość mężczyzny. Jej świeżość wyzwala wiele pozytywnej energii i dodaje witalności, co sprawia, że jest to zapach odpowiedni na każdy dzień. Na plan pierwszy wysuwa się w niej nuta anyżowa, w towarzystwie ambry, wetiweru oraz bergamotki. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Air - Kenzo.

Woda perfumowana Federico Nr FM 93

Oryginalne połączenie cytrusowej świeżości z nutami aromatycznych ziół. Charakterystyczny zapach, pełen fantazji przeznaczony dla mężczyzn wiodących aktywny tryb życia. Nuty zapachowe: bergamotka, imbir, lawenda, kardamon, drzewo sandałowe oraz drzewo różane, bluszcz, dąb i olejek z kwiatów pomarańczy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Azarro - Chrome.

Woda perfumowana Federico Nr FM 95

Zapach chłodny, orzeźwiający, aromatyczny i wyrazisty. Chętnie sięgną po niego Panowie żądni przygód i nowych wrażeń. Przeważają w nim nuty zielone, mocne akcenty drzew cedrowego
i sandałowego, uzupełnione wonią geranium i jaśminu. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Mexx Man - Mexx.

Woda perfumowana Federico Nr FM-100

Zapach dla wyzwolonych i niezależnych mężczyzn utrzymany w oryginalnym, ale zarazem i klasycznym stylu. Nuty zapachowe: liść bluszczu, brazylijska mięta, kolendra, kardamon, pieprz, cyprys, kaszmir, czerwony cedr, kadzidło, mirra. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Sander - Jil Sander.

Woda perfumowana Federico Nr FM-106

Świeży, intrygujący aromat dla mężczyzny aktywnego i dynamicznego. Jego moc sprawia, że nie oprze się mu żadna kobieta. Nuty zapachowe: piżmo, jaśmin, irys, bergamotka, cytrusy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Always for Him - Aramis.

Woda perfumowana Federico Nr FM-107

Orzeźwiający, optymistyczny zapach. Wspomnienie radosnych spotkań. Doda energii każdemu mężczyźnie bez względu na okoliczności. Nuty zapachowe: piżmo, cedr, kardamon, lawenda, melon, bergamotka. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Cool Water Game - Davidoff.

Woda perfumowana Federico Nr FM-110

Zapach dla mężczyzn ogarniętych pasją odkrywania świata, gotowych na nawet najbardziej ekstremalne wyzwania. Elegancki i stylowy, a zarazem bardzo nowoczesny dzięki innowacyjnemu połączeniu nut zapachowych wanilii, piżma, bursztynu, kwiatu pomarańczy i konwalii. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem La Male - J.P. Gaultier.

Woda perfumowana Federico Nr FM-111

Szlachetna kompozycja stworzona dla prawdziwego mężczyzny. Ten nowoczesny zapach przypadnie do gustu Panom lubiącym prędkość, przestrzeń i podróże. Nuty zapachowe: bursztyn, cedr, piżmo, paczula, geranium. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Z Zegna - Zegna.

Woda perfumowana Federico Nr FM-112

Wyrafinowany i zmysłowy włoski styl tego aromatu podkreśli pewność siebie i charyzmę mężczyzny pragnącego wyróżnić się w tłumie. Nuty zapachowe: pizmo, bursztyn, rozmaryn, afrykańskie geranium, cytryna, bergamotka. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Essenza di Zegna - Zegna.

Woda perfumowana Federico Nr FM-113

To zaskakująca kompozycja z dużą dawką erotyzmu. Ten niekonwencjonalny zapach został stworzony dla mężczyzn, którzy traktują życie z przymróżeniem oka. Nuty zapachowe: wanilia, piżmo, bursztyn, grejpfrut, pomarańcza. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Pure Man - Bruno Banani.

Inspiracje męskie

FM 119 Spectrum

Prowokujący charakter tego aromatu pobudzi wyobraźnię każdego mężczyzny i wyzwoli w nim tęsknotę za pełnią wolności. Nuty zapachowe: piżmo, drzewo sandałowe, drzewo cedrowe, heliotrop, kwiat jabłoni, cytryna,bergamotka. Oryginalny zapach sygnowany marką FM.

FM 120 Silvermoon

Cytrusowa świeżość połączona z głęboką nutą drzewną tego zapachu sprawi, że z ochotą stawisz czoła nawet największym wyzwaniom. Nuty zapachowe: piżmo, bursztyn, dąb, drzewo sandałowe, drzewo cedrowe, jaśmin, kardamon, jałowiec, grejpfrut, pomarańcza, bergamota, cytryna. Oryginalny zapach sygnowany marką FM.

Feromony dla mężczyzn

Feromony Federico Nr FM 42f

Zapach stworzony dla mężczyzn silnych i energicznych, pełnych wigoru poszukiwaczy wrażeń w każdej postaci. Nuty zapachowe: kalabryjska cytryna, owoc kalamanzi, praliny, cynamon, czarny kardamon, palisander, paczula. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Black XS - Paco Rabanne.

Feromony Federico Nr FM 45f

Intrygujący, charyzmatyczny i seksowny zapach stworzony dla dojrzałych i tajemniczych mężczyzn. Nuty zapachowe: gorzka pomarańcza, kolendra, liście drzewa cedrowego, szafran, paczula, ambra, mech dębowy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Silver Shadow - Davidoff.

Feromony Federico Nr FM 50f

Idealna kompozycja dla mężczyzn wysportowanych, eleganckich i nowoczesnych. Nuty zapachowe: grejpfrut, bergamotka, liście mandarynki, kardamon, ziele angielskie, pikantna papryczka chilli, anyż, wetiwer, ambra, liście paczuli. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Instinct - David Beckham.

Feromony Federico Nr FM 52f

Czysty i orzeźwiający aromat - symbol współczesnego mężczyzny, wiernego klasycznym kanononom stylu. Zapach zawdzięcza swą niepowtarzalność nucie drzewa cedrowego, jabłoni oraz bergamotki, a zmysłowość cynamonowi i korzennemu goździkowi. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Boss - Hugo Boss.

Feromony Federico Nr FM 63f

FM 63 Zapach stworzony dla mężczyzn aktywnych, dynamicznych i wysportowanych, którzy cieszą się życiem. Charakteryzuje go doskonały, aromatyczno - korzenny zapach, w skład którego wchodzą: akord koloński, rozmaryn z mandarynką, drzewo sandałowe, paczula, wetiwer, ambra i mech dębowy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Adidas Black - Adidas.

ony Federico Nr FM 84f

Połączenie bergamotki, kardamonu, świeżego ananasa, papai, jaśminu, fiołka, róży, piżma i zielonej herbaty powoduje, że jest on lekki, świeży, czysty i ponadczasowy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem One - Calvin Klein.
Wody po goleniu
Woda po goleniu Federico FM 52s

Czysty i orzeźwiający aromat. Zapach zawdzięcza swą świeżość nucie drzewa cedrowego, jabłoni oraz bergamotki, a zmysłowość cynamonowi, aksamitce i korzennemu goździkowi. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Boss - Hugo Boss.

Woda po goleniu Federico FM 54s

To zapach, który przywołuje na myśl delikatność północnego powietrza, świeżość gęstych, tropikalnych lasów. Zielone nuty bergamotki, mięty, sosny i szałwii, przechodzą w woń jaśminu, lawendy oraz cedru. Bazą zapachu są nuty mchu dębowego i drzewa sandałowego. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Hugo - Hugo Boss.

Woda po goleniu Federico FM 56s

Kwiatowa kompozycja, zawierająca wiciokrzew, wyciąg z sandałowca, krople żywicy oraz cedr. Idealna na romantyczne chwile. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Fahrenheit - Christian Dior.

Woda po goleniu Federico FM 63s

Zapach stworzony dla mężczyzn aktywnych, dynamicznych i wysportowanych, którzy cieszą się życiem. Charakteryzuje go doskonały, aromatyczno - korzenny zapach, w skład którego wchodzą: akord koloński, rozmaryn z mandarynką, drzewo sandałowe, paczula, wetiwer, ambra i mech dębowy. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Adidas Black - Adidas.

Woda po goleniu Federico FM 84s

Połączenie bergamotki, kardamonu, świeżego ananasa, papaji, jaśminu, fiołka, róży, piżma i zielonej herbaty powoduje, że jest on lekki, świeży, czysty i ponadczasowy. Kompozycja bardzo dyskretna, dająca uczucie relaksu i odprężenia, doskonała dla pary kochanków. To jedne z tych intymnych perfum, do których trzeba podejść blisko, aby je poczuć. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem One - Calvin Klein.

Woda po goleniu Federico FM 85s

Jest jak łyk świeżego powietrza. Zapach określa elegancję i męskość. Zwraca uwagę na wrażliwość mężczyzny. Jego świeżość wyzwala wiele pozytywnej energii i dodaje witalności. Kompozycję stanowią wyszukane połączenia - przemyślane i zrównoważone. Najbardziej wyczuwalny jest anyżek, towarzyszy mu drzewo ambrowe, olejek wetiweru oraz bergamotka. Idealny na każdy dzień. Zapach ten stworzyliśmy specjalnie dla Ciebie zainspirowani zapachem Air - Kenzo.

Dezodorant w kulce

Dezodorant w kulce Federico FM 50
Dezodorant w kulce Federico FM 42
Dezodorant w kulce Federico FM 52
Dezodorant w kulce Federico FM 56
Dezodorant w kulce Federico FM 57
Dezodorant w kulce Federico FM 63
Dezodorant w kulce Federico FM-111
Dezodorant w kulce Federico FM-120 – Silvermoon

Żele pod prysznic

Żel pod prysznic Federico Nr FM 42g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 50g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 52g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 54g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 55g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 56g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 63g
Żel pod prysznic Federico Nr FM 84gm
Żel pod prysznic Federico Nr FM 85g
Żel pod prysznic Federico Nr FM-107g
Żel pod prysznic Federico Nr FM-111g
Żel pod prysznic Federico Nr FM-112g
Żel pod prysznic Federico Nr FM-119g - Spectrum
Żel pod prysznic Federico Nr FM-120g – Silvermoon

>